2017’nin Dijital Trendleri

Ekonomik krizde reklam yatırımı
KRİZ YÖNETİMİNDE REKLAMIN ÖNEMİ
Ocak 3, 2017
2016-dijital-reklam-yatirimlari-1020x580
Pazarın En Önemli Reklam Aracı “DİJİTAL REKLAM”
Haziran 8, 2017
2017

2016 yılı dijitalin zirve yaptığı bir sene oldu, 2017’nin dijitalin tek hakimi olacağının habercisi idi adeta, şimdi sıralayacağımız 2017’nin dijital trendleri de bu teorimizi doğrular nitelikte;

giyilebilir teknoloji

1. Giyilebilir Teknoloji

Tamamen kişiye özel cihazlar ve mobil kullanım konseptleri, akıllı telefonlar ve tabletler ile hayatımıza girip kısa sürede teknolojiyle olan ilişkimizi yeniden tanımladı. Bu konseptleri bir adım öteye taşıyan giyilebilir teknolojiler ise, dijital dünyada son yıllarda gösterdikleri hızlı yükselişi 2016’da da sürdürdü. Tarihleri dijital öncesine dayanan, 2010’larda ise Google Glass, Apple Watch ve Oculus Rift gibi ürünler ile dijital sahneye hızlı bir giriş yapan giyilebilir teknolojilerin 2016 yılındaki tahmini satışları 100 milyonu geçiyor.

Sahip oldukları potansiyeli göz önüne alarak, giyilebilir teknolojilerin dijital pazarlamanın geleceğinde önemli bir yere sahip olacağını söyleyebiliriz.

lokasyon pazarlama

2. Lokasyon Pazarlama

Mobil teknolojilerin masaüstünü geride bırakmasıyla birlikte, dijital pazarlamada mobilin sahip olduğu potansiyeli kullanmanın belki de en etkili yolu olan lokasyon bazlı reklamlar da daha önce hiç olmadıkları kadar önemli hale geldi.

Mobilin yükselişinin yakın zamanda sona erecek gibi durmadığı düşünülürse de, müşteri hedefleme konusunda son derece isabetli olan lokasyon bazlı reklamların 2017’de de en önemli dijital pazarlama trendleri arasında yer alacağı rahatlıkla söylenebilir.

chatbot

3. Chatbotlar

Chatbotlar, kullanıcıların bir mesajlaşma platformu üzerinden iletişime geçerek çeşitli konularda bilgi alabildiği ya da basit işlemleri otomatik olarak yaptırabildiği yazılımlar. Yiyecek siparişi vermekten toplantı ayarlamaya, hava durumu hakkında bilgi vermekten muhabbet etmeye kadar birçok fonksiyonu olan bu yazılımlar, 2017 ile başlamak üzere önümüzdeki yıllarda marka – müşteri ilişkisinin en önemli parçalarından biri haline gelecek.

Facebook’un, geçtiğimiz nisan ayında gerçekleşen F8 Konferansı’nda markaların kullanımına sunduğu chatbot geliştirme arayüzü de bunun en büyük habercisi olarak görülebilir.

canlı video

4. Canlı Videolar

Video, zamanımızın en güçlü içerik formatı. Markalara hedef kitleleri ile gerçek zamanlı olarak etkileşime girme ve dolayısıyla gerçek zamanlı pazarlama yapma gibi önemli bir imkân sağlayan canlı videolar ise; kullanıcılar ile daha doğal, daha “gerçek” bir iletişim kurmanın anahtarı.

Çıktığı 2015 yılından beri üzerinden 200 milyondan fazla yayın yapılan Periscope’un ve yılın önemli sosyal medya olaylarından Facebook Live’ın başarısı düşünülürse, canlı videoların önümüzdeki yıllarda da müşterileriyle daha samimi bir ilişki kurmak isteyen markalar için kaçırılmaması gereken bir fırsat olacağı söylenebilir.

Influencerlar

5. Influencerlar

Son yılların hızla yükselen dijital pazarlama trendlerinden influencer marketing, 2017’de de önemini koruyacak.  Arkalarında –özellikle sosyal medya platformlarında- geniş ve sadık bir takipçi kitlesi barındıran Influencerlar, sahip oldukları bu güçten dolayı günümüzde birçok marka için “Hedef kitle ile doğru iletişimi nasıl kurmalı?” sorusunun en güvenilir cevabı haline gelmiş durumda.

Programatik Reklamlar

6. Programatik Reklamlar

Medya alım – satım işlemlerinin otomasyonunu sağlayan programatik satın alma sistemleri, git gide artan yatırımların da gösterdiği gibi son zamanların en hızlı yükselen dijital pazarlama trendlerinden.

Hedeflemelerin, klasik medya satın alma yöntemleri ile elde edilemeyecek miktarda veri üzerinden yapıldığı ve dolayısıyla çok daha büyük bir isabet oranının yakalandığı bu sistemlerin, medya alım – satımının geleceği olduğuna hiç şüphe yok.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

7. Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Ve tabii ki dönüşüm… Önemini diğer bütün trendlerden bağımsız olarak her zaman koruyacak olan dönüşüm oranı optimizasyonu, yakın gelecekte mobil ve lokasyon pazarlama aracılığı ile başka bir boyut kazanacak.

Sadece hedef kitleye ulaşmak için değil, onlar hakkında değerli veriler elde etmek için de kullanılan mobil teknolojiler ve isabetli kişisel hedefleme sağlayan lokasyon pazarlama, müşteri eğilimlerine dair yapılacak ölçümlerin önemli bir parçası olacak.

Kaynak; http://www.uncdigital.com/2017-Dijital-Trendler-UNCDigital.pdf

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir